Deprecated: file_get_contents(): Passing null to parameter #2 ($use_include_path) of type bool is deprecated in /home/users/drugieserce/public_html/drugieserce.hoste.pl/przeszczepy_narzadow/core/libraries/flat-files.php on line 38
Przygotowanie serca dawcy - Przeszczep serca, płuc,Dawcy ,

Przygotowanie serca dawcy

 

 

Prof. dr hab. med. Krzysztof Chiżyński

 

Przygotowanie serca dawcy.

W celu ochrony serca przed skutkami niedokrwienia, pobrane serce należy schłodzić płynem kardioplegicznym do temperatury 4-8 stopni C. Transport serca odbywa się w specjalnym pojemniku zapewniającym utrzymanie pożądanej temperatury. Jeżeli pobranie i wszczepienie serca odbywa się w tym samym ośrodku, to czas niedokrwienia wynosi 30-40 minut. Staramy się by czas niedokrwienia nie przekraczał 3 godzin (do przewiezienia serca z miejsc oddalonych do 200 km wskazany jest transport przy użyciu śmigłowca, przy dalszych odległościach przy użyciu samolotu).
Czas niedokrwienia przeszczepionego serca ma duże znaczenie dla uzyskania powodzenia.

 

Postępowanie pooperacyjne.

Po operacji pacjent przewożony jest do odizolowanego pomieszczenia w celu zapewnienia maksymalnej jałowości i zabezpieczenia pacjenta przed powikłaniami infekcyjnymi. W celu utrzymania optymalnej pojemności minutowej serca pacjenci po transplantacji wymagają podawania amin katecholowych przez pierwsze 24-48 godzin (dopamina, izuprel). Skojarzone podawanie tych leków ma na celu utrzymanie rytmu serca w granicach 100-120/min. Wentylacja płucna jest prowadzona tak długo, jak tylko jest konieczna, ale w większości przypadków chorych rozintubowuje się w ciągu pierwszych 6-8 godzin po operacji. Bezpośrednio po ekstubacji przystępuje się do intensywnej rehabilitacji oddechowej. Pacjent uruchamiany jest tak szybko, jak to jest możliwe i przenoszony na oddział pomiędzy 7 a 10 dniem po operacji.

Fizjologia przeszczepionego serca.

Chociaż przeszczepione serce funkcjonuje znacznie lepiej niż usunięty narząd, to jego czynność nie jest całkowicie prawidłowa. Przeszczepione serce jest odnerwione, w związku z tym reakcja na bodźce fizjologiczne zachodzi z wykorzystaniem nietypowych mechanizmów adaptacyjnych. Serce takie nie może szybko przyśpieszyć swojej czynności w odpowiedzi na wysiłek lub spadek ciśnienie tętniczego (zamiast tego dochodzi do zwiększenia objętości wyrzutowej); serce takie podlega jednak działaniu amin katecholowych, a więc po pewnym czasie przyśpieszy swoją czynność. Ogólna tolerancja wysiłku pacjenta po przeszczepie serca jest obniżona, głównie z powodu odnerwienia serca.. Po przecięciu włókien aferentnych nie występują podmiotowe objawy dusznicy bolesnej w następstwie niedokrwienia mięśnia sercowego. Mimo prac świadczących o regeneracji unerwienia przeszczepionego serca, nie stwierdza się poprawy wydolności wysiłkowej w odległym czasie po operacji.

 

 

 

 

 

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Chiżyński
Kierownik Zakładu Kardiologii Inwazyjnej
I Katedry Kardiologii i Kardiochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 3
Ul. Sterlinga 1/3
91-425 Łódź