Deprecated: file_get_contents(): Passing null to parameter #2 ($use_include_path) of type bool is deprecated in /home/users/drugieserce/public_html/drugieserce.hoste.pl/spotkania/core/libraries/flat-files.php on line 38
XIX OGÓLNOPOLSKI ZJAZD STS - Spotkania integracyjne ,Młodzież.Wspomnienia, pamietniki

XIX OGÓLNOPOLSKI ZJAZD STS

 

Już w czwartek 22 maja 2008 r. zaczęli przybywać NA Ziemie Wielkopolska do Żerkowa k/Jarocina pierwsi uczestnicy XIX OGÓLNOPOLSKIEGO ZJAZDU STOWARZYSZENIA TRANSPLANTACJI SERCA. Byli wśród nich i przedstawiciele Koła "Zabrze".

Do dyspozycji gości Mickiewiczowskiego Centrum Turystycznego pozostawało kilka sąsiadujących ze sobą budynków, a w nich przestronne i lśniące nowością pokoje.
Sprawne zakwaterowanie, mili gospodarze i malownicze usytuowanie ośrodka zapowiadały udany odpoczynek.

Jednym z pierwszych momentów programu Zjazdu, poprawiających nastroje i sprzyjających integracji, było piątkowe spotkanie przy ognisku. Rozległa polana otoczona dorodnym borem sosnowym i sporym łanem zboża, z obszernym domkiem myśliwskim wykonanym z pachnących żywicą bali, z dala od zabudowań, to wprost wymarzone miejsce na ognisko. Wspaniała przyroda, smaczne kiełbaski i dobra muzyka kapeli "Szczunów ze Sulęcinka" przez kilka godzin dostarczały miłych przeżyć zgromadzonym ,na, i wokół kręgu tanecznego.

Szczególnie obfita w rozmaite wydarzenia była sobota. Po śniadaniu członkowie Koła "Zabrze" spotkali się na zebraniu. Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Koła "Zabrze" najpierw dokonało wyboru Jana STATUCHA na PREZESA ZARZĄDU KOŁA, a następnie, spośród trzech zgłoszonych kandydatur, większością głosów wybrało do Zarządu Koła - Teresę MOSTEK.
Po zebraniu doszło do spotkania Komitetu Organizacyjnego III Rajdu Rowerowego" Z sercem do zaczarowanej piosenki", podczas którego omówiono istotne - dla prawidłowego przebiegu imprezy - tematy.

Przed obiadem odbyła się jeszcze atrakcyjna wycieczka rowerowa po Żerkowsko - Czerkawskim Parku Krajobrazowym. Jej uczestnicy z dwu punktów widokowych podziwiali przepiękne krajobrazy i architektoniczne zabytki okolic Żerkowa.

Po obiedzie nieomal sto osób zwiedzało sale Śmiełowskiego klasycystycznego pałacu z końca XVIII wieku, w którym obecnie mieści się Muzeum im. A. Mickiewicza. Był też czas na spacer ścieżkami, przylegającego do pałacu, parku. Duże zainteresowanie wzbudziła też architektura drewnianego kościółka w miejscowości Lgów. Bardzo interesująco o świątyni i regionie opowiadał jej gospodarz ks. Kazimierz WALCZAK.

Ksiądz Kazimierz prezentowaną pogodą ducha wzbudził ogólną sympatię do swojej osoby. A odprawiona przez niego msza w intencji osób po transplantacji i życzliwe słowa skierowane do zgromadzonych w parafialnym kościele w Brzóskowie, wielu wzruszyły.
Zdaniem księdza proboszcza Kazimierza Walczaka, osoby po transplantacji serca są dla wszystkich zdrowych - widzialnym skarbem Opatrzności. W głoszonym kazaniu parokrotnie podkreślił to swoje przekonanie.

A wieczorem, tak, jak co roku podczas Zjazdów organizowanych przez Zarząd Główny STS, w ogromnym namiocie odbyła się "Serdeczna Biesiada". Zaszczycili ją swoją obecnością zacni przedstawiciele miejscowej społeczności, w tym Burmistrz Żerkowa i ks. Kazimierz Walczak.

Ważnym wydarzeniem wieczoru były specjalne dyplomy, gratulacje i życzenia dla jubilatów.
Powinszowania od Zarządu Głównego i medal Stowarzyszenia oraz "sto lat" od zebranych za przeżycie piętnastu i dziesięciu lat z nowym sercem otrzymało kilka osób.
Spośród obecnych na Zjeździe członków Koła "Zabrze" takie wyróżnienie i chwile wzruszeń przeżyli:
JACEK MĘDRĘLA, MICHAŁ PIEC oraz JERZY SZOŁTYSEK - trzej jubilaci obchodzących swoje "dziesiąte urodziny".

W niedzielne przedpołudnie uczestnicy Zjazdu spotkali się na Walnym Zebraniu Członków Stowarzyszenia Serca, zatwierdzając między innymi: sprawozdanie finansowe za 2007 r. i dokonując zmian w Statucie Stowarzyszenia.

Podczas Walnego Zebrania wybrano przedstawiciela Koła "Zabrze" - Alicję CHACHAJ w skład Zarządu Głównego.
Pozostały po zebraniu czas spędzano na zwiedzaniu miejscowego kościoła, spacerach po miasteczku i parku otaczającym ośrodek.

Okres pobytu w Mickiewiczowskim Centrum Turystycznym sprzyjał nie tylko integracji środowiska składaków, ale był też, dla prawie czterdziestu członków Koła "Zabrze", okazją do dobrego wypoczynku i swobodnego relaksu.

 

Antoni Leśniczek