Deprecated: file_get_contents(): Passing null to parameter #2 ($use_include_path) of type bool is deprecated in /home/users/drugieserce/public_html/drugieserce.hoste.pl/spotkania/core/libraries/flat-files.php on line 38
II Mistrzostwa Polski dla Osób po Transpl. - Spotkania integracyjne ,Młodzież.Wspomnienia, pamietniki

II Mistrzostwa Polski dla Osób po Transpl.

 

 

 W imprezie wzięło udział 50 uczestników, w tym 25 po przeszczepieniu narządów; serca nerek i wątroby. Startowało 32 zawodników: 9 dzieci,16 dorosłych pacjentów oraz 7 osób towarzyszących - członkowie rodzin pacjentów w konkurencjach alpejskich i w narciarstwie biegowym. Bardzo cieszymy się, że rodziny chętnie włączają się do rywalizacji sportowej. Bardzo dobrym przykładem jest rodzina dawców rodzinnych nerki. Pani Bożena i Mariusz, aby ratować życie swoich dzieci podarowali im po jednej własnej nerce. Nie tylko wszyscy są zdrowi i szczęśliwi ale także startują w zawodach. Jest to niezaprzeczalny dowód na to, że dawstwo rodzinne nie powoduje pogorszenia stanu zdrowia u dawców. Staszek Rusnak i Tadeusz Ranosz po transplantacji serca także świetnie dawali sobie radę na alpejskiej trasie. Staszek zdobył brązowy medal pokonując wielu młodszych od siebie rywali. Mistrzostwa w Ustrzykach były sprawdzianem dla reprezentacji Polski na wyjazd do Rovaniemi na Światowe Zimowe Igrzyska po Transplantacji. Poziom sportowy był różny, ale najważniejsze, że wszyscy kochają narty i nie boją się przebywać zimą na świeżym powietrzu.

Choć powinni, ponieważ z powodu obniżonej odporności o 50 %, w związku z braniem leków immunosupresyjnych - przeciw odrzutowi narządu jest zwiększone ryzyko zachorowania na infekcje układu oddechowego. Należy jednak pamietać, że umiejętność aktywnego spędzanie czasu wolnego na nartach i odpowiedni dobór ubioru sportowego bardzo pomaga hartować organizm osoby po transplantacji.

Zawody odbyły się w trudnych warunkach śniegowych, ale bardzo duże zaangażowanie Pana Burmistrza Ustrzyk Dolnych - Henryka Sułuja, prezesa Podkarpackiego Okręgowego Związku Narciarskiego - Stanisława Nahajowskiego, sekretarza POZN - Krzysztofa Lachowskiego, dyrektora Domu Kultury Wojciecha Szotta oraz Pań z Koła Gospodyń Wiejskich, które specjalnie dla nas wypiekły pyszne ciasta domowe, przyczyniło się do niezapomnianego pobytu i udziału w zawodach zawodników-pacjentów w Ustrzykach Dolnych. Dziękujemy także bardzo Panu Bronisławi Mrugale - właścicielowi Stacji Narciarskiej Gromadzyń - Laworta za sponsorską organizację zawodów alpejskich i korzystanie z wyciągu narciarskiego.

Jesteśmy także dumni, że pan docent Andrzej Chmura pomimo ogromnego nawału pracy w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie, nie tylko chciał spędzić z nami czas zawodów, ale także wygłosił wykład dla mieszkańców Ustrzyk Dolnych przybliżając im temat: ?Przeszczepianie narządów w Polsce?. Przy każdej imprezie sportowej zaprzyjaźnieni z nami chirurdzy, transplantolodzy biorą udział w panelach wykładowych popularyzujących świadome dawstwo narządów, jako jednej z najlepszych metod ratowania życia ludzkiego. Inicjatywa jest ta bardzo cenna szczególnie na Podkarpaciu, gdzie dawstwo narządów jest na ostatnim miejscu w Polsce.

Cenny jest dla nas fakt zainteresowania się dziennikarzy osobami po transplantacji uprawiającymi sport. Niespodzianką dla uczestników był udział utytułowanej lekkoatletki polskiej Izabeli Zatorskiej, która podzieliła się swoimi sportowymi wspomnieniami oraz wręczyła Ewie Szumera i Krystianowi Gruszczyńskiemu - dzieciom, które wykazały szczególny hart ducha w czasie startu w zawodach pucharki ze swojej prywatnej kolekcji.

Znany polski piosenkarz i nasz przyjaciel Paweł Kukiz wniósł do naszego spotkania integracyjnego dużo radości i uśmiechu a swoimi piosenkami uświetnił Ceremonię Wręczenia Medali.


artykuł Murdzek Krystyna