Deprecated: file_get_contents(): Passing null to parameter #2 ($use_include_path) of type bool is deprecated in /home/users/drugieserce/public_html/drugieserce.hoste.pl/spotkania/core/libraries/flat-files.php on line 38
PIELGRZYMKA DO LICHENIA - Spotkania integracyjne ,Młodzież.Wspomnienia, pamietniki

PIELGRZYMKA DO LICHENIA

 

drugieserce.hoste.pl - PIELGRZYMKA DO LICHENIA


W połowie września Zarząd Główny STS zorganizował dwudniową pielgrzymkę do Sanktuarium w Licheniu. Dla tych, którzy pierwszy raz odwiedzili miejsce kultu Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski wydarzenie to było wielkim przeżyciem.

 

 

Po przybyciu na miejsce w sobotnie popołudnie wraz z przewodnikiem zapoznaliśmy się z historią objawień i zwiedziliśmy związane z nimi miejsca.Potem indywidualnie lub w grupkach zwiedzaliśmy nowo zbudowane sanktuarium i otoczenie. Oprócz głównej budowli świątyni duże wrażenie robi Golgota.

 

Wieczorem o godz.21 uczestniczyliśmy w mszy św. Celebrowanej przez kapelana Stowarzyszenia - ks. Edwarda Majchera. Modliliśmy się w intencji osób po transplantacji i ich rodzin, personelu medycznego, a także dawców.

 

W niedziele rano w sali konferencyjnej uczestniczyliśmy w interesującej debacie z udziałem lekarzy: prof. M. Zembali, prof. J. Patrzałka, dr. B. Pawlik, a także biskupa Cz. Lewandowskiego, ks. dr. A.Sikory, ks.dr. B. Wójcika i ks. infułata dr. E. Majchera. Temat debaty: 'Zabiegi transplatacyjne w społecznej świadomości'.

W pierwszej kolejności skupiono się nad przesłaniem Jego Świątobliwości Jana Pawła II skierowane do uczestników Międzynarodowego Kongresu Transplantologicznego (Rzym, sierpień 2000r.). Potem rozważano m.in. takie problemy jak kryterium śmierci mózgowej oraz definicję zgody domniemanej do pobrania narządu i zgody wyraźnej (za którą opowiada się Kościół), a także akceptację kościoła na pobieranie narządów od zwierząt transgenicznych. Z uwagi na obecność znakomitych osobistości dyskusja była na wysokim poziomie i bardzo ciekawa. Poruszała wiele interesujących wątków, których nie sposób opisać dokładnie w tym miejscu. O godz.12 uczestniczyliśmy w mszy św. w bazylice.

Warto dodać, że wzniosłym przeżyciom towarzyszyła wspaniała, wrześniowa pogoda.

Szkoda, że z Koła Kraków w pielgrzymce uczestniczyło niewiele osób.

E.Starowicz