III Mistrzostwa Polski dla osób po transplantacji
Piątego czerwca przed południem zawodami lekkoatletycznymi na Stadionie Miejskim w Toruniu rozpoczęły się III MISTRZOSTWA POLSKI DLA OSÓB PO TRANSPLANTACJI I DIALIZOWANYCH w lekkiej atletyce tenisie i pływaniu.
W kilku dyscyplinach, w różnych kategoriach - obok osób po transplantacji nerek, wątroby i dializowanych uczestniczyła też grupa osób po przeszczepie serca. Członkowie ze Stowarzyszenia Transplantacji Serca Koło "Zabrze" najliczniej reprezentowani byli w pchnięciu kulą i rzucie piłeczką palantową. Startowali również w skoku w dal i biegu na 100 i czterysta metrów.
Do zdrowej rywalizacji, a nie do bicia rekordów, zachęcała wielokrotna medalistka Halowych Mistrzostw Europy na 60 m ppł, pani Grażyna Rabsztyn. Parokrotnie przypominał też o tym prowadzący zawody - redaktor Krzysztof Głombowicz. Mimo natłoku konkurencji i kategorii wiekowych pan Krzysztof radził sobie doskonale. Po mistrzowsku koordynował zawody, komentował wydarzenia z poszczególnych aren, a przede wszystkim znalazł sposób na wywołanie dreszczyku emocji, uśmiechu i pogody ducha zarówno u sportowców jak i widzów na trybunach.
W trakcie zawodów na stadion miejski przybyła ekipa z TVN. Jedną z osób udzielających jej wywiadów był Bogusław Zasadny z Koła "Zabrze". Uczynił to stojąc na stopniu podium z medalem zawieszonym przed chwilą na szyi przez byłą rekordzistkę świata w biegu na 100 m ppł - Grażynę Rabsztyn. Dla Bogusława, jak i innych zawodników stających na podium, wielką radością był nie tylko sam fakt zdobycia medalu, ale także otrzymywanie go z rąk znanej płotkarki.
W piątek i sobotę mistrzostwa rozgrywano na trzech obiektach; na kortach tenisowych, w hali sportowej i na pływalni.
Rok temu tenis stołowy był mocną stroną reprezentacji STS Koło "Zabrze". Tym razem też nie było źle. Pingpongiści z Zabrza zdobyli dwa srebrne medale i jeden brązowy. Pływanie to nowa dyscyplina, której w ubiegłym roku nie rozgrywano. Wśród skaczących do basenu zawodników znalazło się także pięciu pływaków po transplantacji serca. Wywalczyli oni trzy medale: złoty, srebrny i brązowy.
W sumie siódemka reprezentująca Stowarzyszenie Transplantacji Serca Koło "Zabrze" zdobyła 13 medali (trzy złote, pięć srebrnych, pięć brązowych). Godny podkreślenia jest fakt zdobycia brązowego medalu w pływaniu przez żyjącego piętnaście lat z nowym sercem - Czesława Lisewskiego. Dużym osiągnięciem było też wywalczenie pięciu medali przez Bogusława Zasadnego, który w tym roku świętował będzie swoje dziesiąte "urodziny".
Zaś dla Teresy Łosiak wielką radością i niepowtarzalnym przeżyciem było zdobycie przez nią złotego medalu w rzucie piłeczką palantową.
Tak więc ekipa z Zabrza była w toruńskich zmaganiach sportowych zauważalna.
Dodatkowym elementem wyróżniającym zabrzańską grupę na zawodach i podczas wycieczek po Toruniu i Ciechocinku były koszulki w kolorze wielkiej nadziei ufundowane przez Państwo Agatę i Grzegorza Krasoniów oraz gustowne nakrycia głowy od pani Marty Zielińskiej z firmy S &G Syngenta Seeds. Pięknie za okazany gest życzliwości dziękujemy.
Dziękujemy również małżeństwu Hannie i Czesławowi Lisewskim z Torunia, którym zawdzięczamy transport w okresie zawodów oraz umożliwienie zwiedzenia nieznanych zakątków Torunia i odbycia atrakcyjnej wycieczki do kujawskiego kurortu.
Specjalny rodzaj wdzięczności kierujemy pod adresem prezes Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji - pani Krystyny Murdzek i osób ją wspierających.
Dzięki Nim III Mistrzostwa Polski Osób po Transplantacji i Dializowanych zapamiętamy jako znakomicie przygotowaną i przeprowadzoną imprezę sportową. Dziękujemy za wszechstronną opiekę podczas 4 dni trwania zawodów.