Deprecated: file_get_contents(): Passing null to parameter #2 ($use_include_path) of type bool is deprecated in /home/users/drugieserce/public_html/drugieserce.hoste.pl/koordynator/core/libraries/flat-files.php on line 38
Przewodnik po sprawach sercowych - Koordynator, poradniki, rehabilitacja

Przewodnik po sprawach sercowych

 

Praca Twojego serca

Aby nasze ciało mogło żyć i prawidłowo funkcjonować potrzebuje energii. Może ją uzyskać dzięki substancjom odżywczym, takim jak: cukry, tłuszcze, białka. Tlen dostarczony do organizmu pozwala na ich spalanie i w ten sposób orga­nizm jest napędzany do działania. Za dostarczenie substancji odżywczych oraz niezbędnego do ich spalenia tlenu odpowiada przepływająca krew. Zadaniem krwi jest również usunięcie z organizmu odpadów pozostających po spalaniu substancji odżywczych. Aby ten proces dostarczania tlenu i substancji odżyw­czych oraz usuwania niepotrzebnych resztek przebiegał sprawnie krew musi nieustannie krążyć... I tu zaczyna się nieoceniona rola naszego serca, które każdego dnia, w każdej minucie nieustannie przepompowuje krew, utrzymując organizm w formie. Mięsień sercowy ma zdolność kur­czenia się. Kurcząc się średnio 60 do 80 razy na minutę przepompowuje w tym czasie około litrów krwi. W ciągu całego życia serce musi przepompować ponad 300 tys. ton krwi.

Jak wygląda to skomplikowane "urządzenie", które jest w stanie podo­łać zadaniu?

 

Serce składa się z 4 części: 2 przedsionków i 2 komór. Część mięśnia sercowe­go pompuje krew do płuc (w płucach krew oddaje dwutlenek węgla i pobiera tlen), druga część odpowiada za dostarczenie krwi do całego ciała.

Naczynia, którymi krew dopływa do serca nazywane są żyłami, natomiast te, którymi je opuszcza - to tętnice. Krew z organizmu spływa żyłami do prawego przedsionka, a następnie do prawej komory, skąd jest, poprzez tętnice płucne, przepompowywana do płuc. Żyłami płucnymi spływa do lewego przedsionka, a następnie do lewej komory, która tłoczy ją przez system tętnic do wszystkich części ciała.

By serce mogło podołać zadaniom, jakie stawia przed nim organizm, również potrzebuje tlenu substancji odżywczych. Dostarcza mu ich krew dopływająca do mięśnia serca poprzez tętnice wieńcowe (wieńcowe, ponieważ okalają serce jak wieniec).

Gdy dochodzi do zwężenia tętnic serce jest niedotlenione i zaczyna się choroba wieńcowa. W poważniejszym stadium, gdy tętnica zamyka się, obumiera część komórek serca i mamy do czynienia z zawałem.

Pułapki dla Twojego serca

Serce to skomplikowana maszyna, która wykonuje ogromną pracę dla organi­zmu. I jak każde urządzenie, nawet najbardziej nowoczesne, ma ograniczonążywotność. Nasze serce nie jest niezniszczalne. By mogło służyć nam jak najdłużej musimy o nie dbać. Jak to robić? Przede wszystkim ograniczając czyn­niki, które szkodzą naszemu sercu, a na które mamy wpływ! Pamiętając o nich i eliminując je możemy sobie pomóc.

I pamiętajmy, jeśli chodzi o serce ceną zaniedbań jest nasze życie. Nie skracajmy go na własne życzenie.

PALENIE zbliża nas do choroby i zgonu

Dym papierosowy zawiera kilka grup szkodliwych skład­ników, m.in. nikotynę, która działając na układ nerwowy zwiększa produkcję adrenaliny, przyspiesza czynność ser­ca, podnosząc ciśnienie, a jednocześnie zwężając naczy­nia krwionośne, powodując niedokrwienie mięśnia serco­wego, zaburzenia rytmu. Substancje zawarte w dymie tytoniowym mogą powodować powstawanie zakrzepów prowadzących do zawału.

Paląc papierosy świadomie podejmujemy ryzyko wywołania u siebie licznych chorób choroby wieńcowej, wrzodowej, nowotworowej (raka), rozedmy płuc. Na szkodliwy wpływ dymu tytoniowego narażeni są nie tylko palacze, ale i oso­by niepalące, przebywające w zadymionych pomieszczeniach. Palacz bierny jest ofiarą egoizmu osób palących.

Zła moda na palenie powoli przemija, wciąż jednak po papierosy sięga zbyt wiele osób niezależnie od wieku i płci nie pamiętając, że szkodzi sobie, otocze­niu, a w przypadku kobiet najczęściej również przyszłemu potomstwu.

. NADWAGA

Utrzymanie prawidłowej wagi to nie tylko kwestia estetycznego wyglądu. Otyłość to poważny problem zdrowotny. Już 10 % nadwagi u osób powyżej 40-go roku życia o 30% zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu.

Każdy dodatkowy kilogram oznacza dla naszego serca zwiększoną pracę.

U osób otyłych częściej występuje choroba wieńcowa i nadciśnienie; otłuszczenie serca osłabia czynność i prowadzi do jego niewydolności.

Osoby z nadwagą częściej muszą zmagać się z miażdżycą- cukrzycą i chorobami kręgosłupa. A prze­

cież możemy tego uniknąć. Wystarczy zachować równowagę między ilościąenergii dostarczanej organizmowi przez pożywienie a ilością energii, którązużywamy, głównie poprzez wysiłek fizyczny. 3D-minutowy codzienny spacer na "świeżym powietrzu" to najlepsze antidotum na nadwagę i sposób na zdrowe serce.

. ZŁE ODŻYWIANIE

Nadwaga często łączy się ze złą dietą. Niewłaściwe odżywianie sprzyja ponadto podwyższeniu poziomu cholesterolu we krwi.

 

. CHOLESTEROL - dobry i zły towarzysz

U niektórych osób zbyt wysoki poziom chole­sterolu uwarunkowany jest genetycznie i osoby te są szczególnie narażone na wczesny rozwój chorób układu krążenia. W większości przypadków wysoki poziom cho­lesterolu jest jednak wynikiem wadliwego odży­wiania.

Cholesterol jest tłuszczowym związkiem chemicz­nym, niezbędnym do życia; powszechnie dzieli się na cholesterol dobry i zły.

LDL - "cholesterol zły" - jeśli poziom jest zbyt wysoki, to złogi cholesterolu odkładają się w tętnicach i dochodzi do przyspieszonej miażdżycy oraz zwęże­nia tętnic. Nieodpowiednia dieta obfitująca w pożywienie z dużą ilością tłusz­czów zwierzęcych podwyższa stężenie cholesterolu LDL.

Korzystny dla zdrowia jest więc niski poziom LDL.

HDL "cholesterol dobry", posiada właściwości przeciwmiażdżycowe. Korzystny dla zdrowia jest wysoki poziom HDL.

Oprócz całkowitego poziomu cholesterolu należy badać obydwie frakcje: LDL iHDL.

Dzienna dawka cholesterolu w diecie nie powinna przekraczać 300 miligramów. W większości przypadków wysoki poziom cholesterolu jest wynikiem spożywa­nia zbyt dużej ilości tłuszczów zwierzęcych oraz produktów zawierających cho­lesterol i pokrewne mu lipidy. Cholesterol występuje w różnym stężeniu w róż­nych produktach. Duże ilości znajdują się w 100 gramach produktów: w żółt­kach jaj - 1800 mg, w maśle - 200 do 300 mg, wędlinach 40 do 100 mg, w serach topionych 100 mg, w śmietanie 30% 100 mg. Aby uniknąć konse­kwencji nadmiernego spożycia cholesterolu (powyżej 300 miligramów dzien­nie) należy pamiętać o ograniczeniu tych produktów.

Zwiększenie w diecie: ryb, jarzyn, owoców, olejów roślinnych zmniejsza poziom cholesterolu, w tym również cholesterolu złego LDL i obniża wagę ciała.

Badanie poziomu cholesterolu pozwala ocenić, czy w naszym organizmie nie ma zaburzeń gospodarki lipidowej. W badaniu o nazwie "lipidogram" ocenia się zwykle stężenie kilku parametrów: cholesterolu, cholesterolu HDL, cholesterolu LDL. Oprócz tych parametrów istotny jest jeszcze jeden: trójglicerydy. Nad­mierne stężenie trójglicerydów również zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca.

. STRES

Stres to zjawisko kojarzące się ze złymi emocjami, z napięciem. Pod jego wpływem serce przyspiesza swój rytm, podnosi się ciśnienie; w organizmie wzrasta poziom adrenaliny. Długotrwały stres powoduje, że układ krążenia pracuje w stanie przeciążenia. Im częstsze i dłuższe są te momenty "zwiększonych obrotów" organizmu tym silniej i gorzej wpływają one na nasze serce. Tymczasem jak my zazwyczaj próbujemy rozładować stres? Najczęściej zapalając papierosa lub pijąc alkohol - te "szkodliwe półśrodki" są nie do zniesienia na dłuższą metę dla naszego

Pomocnik Twojego serca

 

 

 

 

 

Prawidłowa wartość:

 Ciśnienie tętnicze krwi

120/80 mmHg

Maksymalna wartość normy:

 

135/85 mmHg

 Poziom cholesterolu:

prawidłowa wartość:

 Cholesterol całkowity -

poniżej 200 mg/dl Ť 5,2 mmol/I)

 LDL - cholesterol

poniżej 135 mg/dl Ť 3,5 mmol/I)

 HDL - cholesterol u kobiet

powyżej 50 mg/dl ( > 1,3 mmol/I)

 HDL - cholesterol u mężczyzn

powyżej 35 mg/dl ( > 0,9 mmol/I)

 Trójglicerydy (TG)

pomiędzy 74 - 180 mg/dl

( 0,84 - 2,0 mmol/I)

 

Prawidłowa masa (8MI):

 8MI - wskaźnik masy ciała

18,5 - 24,9

 (masę ciała w kg dzielimy

nadwaga - BMI - powyżej i równy 25

 przez wzrost w metrach

Stopień I otyłośći: 30 - 34,9

 podniesiony do potęgi

Stopień II otyłości: 35 - 39,9

 drugiej - kg/m2 )

Poziom ekstremalny: powyżej i równy 40

Np. kobieta ważąca 65 kg przy wzroście

 

1,63 m ma BMI równy 65:(1,63)2 = 24,5