Deprecated: file_get_contents(): Passing null to parameter #2 ($use_include_path) of type bool is deprecated in /home/users/drugieserce/public_html/drugieserce.hoste.pl/koordynator/core/libraries/flat-files.php on line 38
Historia poradni transplantacyjnej - Koordynator, poradniki, rehabilitacja

Historia poradni transplantacyjnej

 

 

 

 

 

Pierwsze transplantacje serca, których doświadczyliśmy w naszym ośrodku zupełnie nie sygnalizowały rozmiarów opieki jaką będziemy musieli otoczyć naszych podopiecznych przez całe ich życie. Każdy przeszczep serca był wielkim wydarzeniem, którym fascynowali się wszyscy zainteresowani. Każdy udany zabieg był śledzony z wielkim zainteresowaniem, a każde niepowodzenie było przeżywane przez wszystkich. Jestem przekonana, że nikt z nas nie przypuszczał jaki ogrom pracy czeka nas w niedalekiej przyszłości. Przecież przeszczep serca to nie tylko zabieg kardiochirurgiczny, ale również biopsje serca, badanie kontrolne. Wszystko to na stałe wiąże każdego pacjenta z naszym ośrodkiem.

 

 

Pracuje w Śląskim Centrum Chorób Serca od 1984r. i pamiętam dobrze początki opieki nad chorymi po przeszczepie serca. Pacjent taki był przez miesiąc całkowicie odizolowany od środowiska. Wszystkie czynności przy pacjencie były wykonywane w maskach i fartuchach ochronnych. Cały sprzęt był codziennie sterylizowany włącznie z naczyniami, sztućcami, pościelą, a kontakt z rodziną był możliwy tylko i wyłącznie za pośrednictwem kamery wideo. Aby wykonać biopsję mięśnia sercowego oraz inne badania pacjenta trzeba było przyjąć na kilka dni do szpitala. Kiedy ilość osób potrzebujących kontrolnych badań powiększyła się tak, że przyjmowanie na oddział było niemożliwe, rozpoczęto organizację kontroli w trybie ambulatoryjnym.

 

 

  lekarz
dr.Michał Zakliczyński
 

 

 

 

 

W 1998 roku wygospodarowano pomieszczenia na Poradnię Transplatacyjną. Od tego czasu stała się ona samodzielną i prężnie rozwijającą się komórką organizacyjną. Praca w Poradni Transplantacyjnej to stały kontakt z pacjentem.

 

 

Każdy chory ma wyznaczoną datę następnej wizyty kontrolnej. W ciągu jednego dnia pacjent ma wykonaną: biopsję mięśnia sercowego, EKG, UKG, badania biochemiczne krwi, oznaczenia poziomów leków immunosupresyjnych, a także wszystkie potrzebne konsultacje, możliwe do wykonania w naszym ośrodku (chirurgiczna, dermatologiczna, diabetologiczna, psychologiczna i psychiatryczna). Następnie lekarz opiekujący się pacjentem przekazuje zalecenia na najbliższy okres- do czasu następnej wizyty. Jeżeli jakieś konsultacje specjalistyczne nie są możliwe do wykonania w danym dniu, staramy się to ułatwić naszym podopiecznym i o terminie informujemy telefonicznie.

 

 

  koordynator
piel.Iwona Trzcińska
 

 

 

 

 

 

Działalność Poradni to nie tylko opieka nad pacjentami po przeszczepie, ale również działalność naukowa, zbieranie wszelkich informacji i danych, które pomagają nam rozwijać tak skomplikowaną naukę jaką jest transplantologia. Wymieniamy się doświadczeniami nie tylko z innymi ośrodkami w Polsce, ale i na całym świecie. Bierzemy udział w wielu programach naukowych, które mają na celu udoskonalenie opieki nad chorymi po OHT.

 

 

W ostatnich latach nasza Poradnia zajmuje się również pacjentami kwalifikowanymi do przeszczepu serca. Obejmujemy ich stałą opieką a jednocześnie ułatwiamy przejście do roli pacjenta po przeszczepie. Są zżyci z naszą małą ekipą i śmiem powiedzieć, że czują się jak u "siebie", bo są przez nas przygotowywani na to co czeka ich w przyszłości. Piszę o tym, ponieważ spotykam się na co dzień z wyrazami szacunku i zaufania ze strony naszych podopiecznych. W poradni pracują: dr n. med. Michał Zakliczyński, pielęgniarka koordynująca Iwona Trzcińska oraz sekretarka medyczna Katarzyna Kozłowska.

 

 

Obecnie pod naszą opieką znajduje się 270 pacjentów po przeszczepie serca, w tym 2 osoby po przeszczepie płuc i serca, 1 osoba po jednoczesnym przeszczepie serca i nerki oraz jedna osoba po przeszczepie płuca.

 

 

Iwona Trzcińska