Deprecated: file_get_contents(): Passing null to parameter #2 ($use_include_path) of type bool is deprecated in /home/users/drugieserce/public_html/drugieserce.hoste.pl/prasa_o_nas/core/libraries/flat-files.php on line 38
10 najlepszych w Polsce doktorów - Prasa portale o nas o transplantacji

10 najlepszych w Polsce doktorów

 

Źródło: Super Express


Jak w każdym zawodzie i tu są gwiazdy oraz partacze. My postanowiliśmy z tysięcy doktorów wybrać tych, którzy są mistrzami w swoim fachu.

 

 

Na podstawie wielu rozmów w środowisku wybraliśmy "Dziesiątkę gwiazd". Takich, z których moĹźemy być dumni na świecie.
Jedno zastrzeĹźenie - nie moĹźna wymienić wszystkich, bo mamy setki świetnych lekarzy. Zadaniem dla rządu jest powstrzymać ich od wyjazdu z kraju. Bo według sondaĹźu jednego z medycznych portali, pracować w Polsce chce tylko co dziesiąty młody lekarz! Reszta myśli o wyjeździe bądź go planuje.
Zdecydowany zamiar wyjazdu deklaruje 35 proc. staĹźystów i 25 proc. lekarzy bez specjalizacji.
Prof. Zbigniew Religa, minister zdrowia, który ostatnio negocjuje z lekarzami mającymi dość niskich ,zarobków i pracy na czterech etatach mówi: - Nasi lekarze są dobrzy. A wyniki, które uzyskuje polska medycyna, w niczym nie odstają od Europy Zachodniej. Powiem nawet więcej, moĹźemy się szczycić niektórymi naszymi osiągnięciami! Oby tylko nie korzystali z nich obywatele Anglii, USA, Niemiec i Szwecji!

 

Z tych lekarzy moĹźemy być dumni, bo zna ich cały świat.

 

Prof. Marian Zembala (56l.) kardiochirurg. Uczeń prof. Zbigniewa Religii. Dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Asystował przy pierwszych operacjach transplantacji serca w Polsce oraz zabiegu wszczepienia sztucznego serca człowiekowi. Jako pierwszy w Polsce wprowadził operacyjne leczenie napadowego częstoskurczu komorowego w chorobie niedokrwiennej serca. Pierwszy zastosował u chorego obie tętnice piersiowe - wewnętrzne w chirurgicznym leczeniu choroby niedokrwiennej serca.

 

Prof. Henryk Skarżyński (52 l.) leczenie słuchu. Twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Jako pierwszy w Polsce i Europie Środkowej dokonał pionierskiej operacji wszczepienia implantu ślimakowego do pnia mózgu, przywracając słuch osobie głuchej. Został wybrany na człowieka najbardziej presiĹźowej światowej organizacji zrzeszającej specjalistów otolaryngologów "Collegium Oto-Rhino-Laryngologicum Amicitiae Sacrum".

 

Prof. Mirosław Ząbek (49 l.) neurochirurg. Kierownik Kliniki Neurochirurgii Centrum Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Pracuje w Szpitalu Bródnowskim. Jako pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych na świecie wykonuje operacje mózgu w głębokiej hipotermii, przy zatrzymanym krąĹźeniu krwi. Przeprowadzał operacje przeszczepiania tkanki mózgiowej w leczeniu choroby Parkinsona. Jest stypendystą uniwersytetów: Bonn, Rzym, Turku, GĂśteborg, Umea, San Francisco.

 

Prof. Bohdan Maruszewski (53 l.) kardiochirurg. Szef Kliniki Kardiochirurgii w Centrum Zdrowia Dziecka. Tu wykonywana jest największa ilość operacji w Eurowie u dzieci z czynnościową pojedynczą komorą (serca jednokomorowe). Prof. Maruszewski jest wiceprezesem zarządu WOŚP. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów (EACTS) i Amerykańskiego Towarzystwa Torakochirurgów.

 

Prof. Adriana Gierek - Łapińska (68 l.) okulistka. Od ponad 20 lat szefowa Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach. Jako pierwsza w Polsce zaczęła leczyć zaćmę nowoczesną metodą infiniti. Polega ona na usunięciu zmętnienia soczewki przy uĹźyciu strumienia płynu wspomaganego ultradzźwiekami. U prof. Gierek leczą się prawnicy, artyści, aktorzy, politycy. Czesław Miłosz nie zdecydował się na zabieg w Stanach Zjednoczonych. Przyjechał do prof. Gierkowej. Szpital był pierwszym w Polsce i jednym z sześciu na świecie, gdzie przeprowadzono operację likwidującą odwarstwienie siatkówki.

 

Prof. Witold Rużyłło (67 l.) kardiolog. Jest uznanym w swiecie kardiologiem, specjalizującym się w kardiologii interwencyjnej. Jest kierownikiem I Kliniki Choroby Wieńcowej i Pracowni Hemodynamiki w Instytucie Kardiologii w Aninie (Mazowieckie). Jako pierwszy w Polsce w marcu 1968 r. przeprowadził zabieg koronarografii. Miał wtedy 29 lat. Znajduje sie w gronie ekspertów Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Nagrodzony przez dzieci Orderem Uśmiechu.

 

Prof. Piotr Kaliciński (50 l.) chirurg, transplantolog. Zespół pod jego kierunkiem przeprowadził pierwszy w Polsce rodzinny przeszczep wątroby w październiku 1999 r. Czteroletnia Ola Kuś z Płocka dostała wtedy fragment wątroby swojego taty. Profesor przeprowadził tez operację jednoczesnego przeszczepu wątroby i nerki. Klinika, którą prowadzi, jest jedynym ośrodkiem w Polsce, w którym wykonuje się transplantacje narządów u dzieci (wątroby, nerek, jelita). I naleĹźy w tej dziedzinie do największych w Europie ośrodków transplantacji u dzieci.

 

Prof. Andrzej Bochenek (57 l.) kardiochirurg. Uczeń prof. Religi. Prof. Bochenek jest szefem I Kliniki Kardiochirurgii Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Jest ona uznawana za jedną z najlepszych na świecie, jeśli chodzi o operacje mało inwazyjne i stosowanie nowoczesnych technologii. Jako pierwszy w Polsce przeprowadził zabieg za pomocą robota Zeusa. Prof. Bochenek jest członkiem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

 

Prof. Stanisław Woś (65 l.) kardiochirurg. Kierownik II Kliniki Górnośląskiego Centrum Medycznego. Jest ona najlepszym ośrodkiem kardiochirurgicznym w kraju. Tu właśnie sa wykonywane operacje przeprowadzane jedynie w nielicznych podobnych klinikach w USA i w Europie. Prof. Woś był pierwszym w kraju specjalistą, który wykonał w 1996 r. operację leczenia choroby wieńcowej bez uĹźycia krąĹźenia pozaustrojowego. Pacjentka, której na bijącym sercu wszczepił by-pass do zatkanej w 85 proc. przedniej tętnicy międzykomorowej, Ĺźyje do dziś i nie ma Ĺźadnych objawów choroby.

 

Prof. Jerzy Szaflik (62 l.) okulista. Krajowy konsultant ds. okulistyki. Szef Klinicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie, kierownik Katedry i Kliniki Okulistycznej II Wydziału Lekarskiego AM, członek Krajowej Rady Transplantacyjnej. Zainicjował i zorganizował Bank Tkanek Oka Ministerstwa Zdrowia i opieki Społecznej. Tu przyjeĹźdĹźają leczyć się pacjenci z: Anglii, Niemiec i Holandii. Profesor prowadzi prace nad zastosowaniem komórek macierzystych do regeneracji rogówki. Jest specjalistą w leczeniu zaćmy, wszczepianiu sztucznych soczewek. Na dorobek naukowy prof. Szaflika składa się ponad 120 publikacji oraz wiele wystąpień na zjazdach i sympozjach krajowych i zagranicznych. Jest współautorem 4 podręczników, 3 patentów i 20 filmów naukowych.