Deprecated: file_get_contents(): Passing null to parameter #2 ($use_include_path) of type bool is deprecated in /home/users/drugieserce/public_html/drugieserce.hoste.pl/przeszczepy_narzadow/core/libraries/flat-files.php on line 38
Świadome oddawanie narządów - Przeszczep serca, płuc,Dawcy ,

Świadome oddawanie narządów

 

Świadome oddawanie narządów

„Każdy przeszczep narządu ma swoje źródło w decyzji o wielkiej wartości etycznej, decyzji, aby bezinteresownie ofiarować część własnego ciała z myślą o zdrowiu i dobru innego człowieka. Na tym właśnie polega szlachetność tego czynu, który jest autentycznym aktem miłości.”

 

Jan Paweł II

Mamy nadzieję, że nasz trud, osób po przeszczepie, i wszystkich ludzi dobrej woli pomoże przełamać barierę psychologiczną społeczeństwa Podkarpacia, a tym samym wesprze lekarzy anestezjologów, którzy mają najtrudniejsze zadanie – poinformować rodzinę nie tylko o śmierci ich najbliższej osoby, ale także zaproponować możliwość oddania narządów w celu ratowania życia innym ludziom.
Bardzo nam zależy, aby w przyszłości poprzez świadome podejmowanie decyzji pomóc ludziom dorosłym i dzieciom z całego Podkarpacia w powrocie do normalnego życia.
Z sondażu wśród lekarzy anestezjologów wiemy, że ich rozmowy z rodzinami potencjalnych dawców ze zwłok są bardzo trudne. Natomiast nefrolodzy twierdzą, że przy rozmowach ze wskazaniem do przeszczepu rodzinnego, nawet jeżeli ktoś podejmie próbę wyrażenia swojej woli oddania nerki osobie spokrewnionej to przy podjęciu już ostatecznej decyzji wycofuje się.
W dalszym ciągu szczególnie bardzo pragniemy zwrócić uwagę na wartość przeszczepu, tak mało rozpowszechnionego w Polsce.

Co 5 dni w naszym kraju umiera jedna osoba oczekująca na przeszczep narządu. Niestety, choć w wypadkach drogowych ginie w Polsce więcej ludzi niż na Zachodzie, pobrań narządów do transplantacji, w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, jest u nas dużo mniej.