Deprecated: file_get_contents(): Passing null to parameter #2 ($use_include_path) of type bool is deprecated in /home/users/drugieserce/public_html/drugieserce.hoste.pl/lekarz/core/libraries/flat-files.php on line 38
Niewydolność węzła zatokowego - Lekarze, Pionierzy kardiochirurgii, Dermatolog,Lekarze po tr

Niewydolność węzła zatokowego

 

Niewydolność węzła zatokowego po przeszczepie serca

Sinus node dysfuncion after orthotopic cardiac transplantation. Andrzej Kutarski.
Folia Cardiologica. 1996; vol. 3 (nr 3): 219-228

Sinus node dysfunction after orthotopic cardiac transplantation.

Andrzej Kutarski

Katedra i Klinika Kardiologii AM w Lublinie


Transplantacja serca jest obecnie akceptowaną metodą leczenia nieodwracalnego uszkodzenia mięśnia sercowego ([1] , [2] , [3], [4] )

Ze względu na swoją prostotę, na całym świecie jest stosowana technika Lowera i Shum­way­a opisana w 1960 r. (1, [5] ). Polega ona na prostym zespoleniu 'koniec do końca' przeciętych nad zastawkami = aorty i pnia płucnego. Procedura połączenia przeszczepionego serca z układem żylnym biorcy jest nieco bardziej skomplikowana. Pozostawia się duże części 'starych' przedsionków (biorcy) wraz z ujściami żył głównych i płucnych; łączy się je następnie z 'okienkami' wytworzonymi przez wycięcie ujść żylnych w pozostawionych prawie w całości przedsionkach dawcy (1, 2, 5). U chorego z przeszczepionym sercem z pozostawioną częścią 'starego' przedsionka pozostaje 'stary' węzeł zatokowy. Taki pacjent ma więc naj­częściej dwa niezależne rytmy zatokowe sterujące w sposób niezależny 'starymi' i 'nowymi' przedsionkami (2, 4). Ten dość typowy obraz ekg może mylnie sugerować obecność zaburzeń przewodzenia A-V (pseudo A-V block) ([6] ).

 

Należy mieć na uwadze, że tkanka bliznowata w miejscu połączenia przedsionków dawcy i biorcy nie przewodzi pobudzeń elektrycznych. Prawidłowo unerwiony 'stary' węzeł zatokowy wraz z pozostawionymi częściami 'starych' przedsionków pracuje zwykle z często­ścią odpowiadającą zapotrzebowaniu tlenowemu ustroju. Serce dawcy zaś ('nowe') wraz ze swoimi przedsionkami jest sercem odnerwionym; przerwanie anatomicznej ciągłości nerwowych włókien sympatycznych i parasympatycznych wyłącza bowiem nerwową regulację jego częstości poprzez ośrodki pnia mózgu i łuki odruchowe (m. in. odruch z baroreceptorów szyjnych, odruch Bainbridge'a) (2, [9] ). Wieloletnie obserwa-cje wykazują jednak powolne powracanie parasympatycznego unerwienia okolic podstawy przeszczepionego serca w tym również węzła zatokowego ([10][11][12]).

U większości pacjentów z przeszczepionym sercem wobec braku wpływów parasympa-tycznych, spoczynkowa (również nocna) częstość akcji serca jest wyższa niż u osób zdrowych wynosząc około 90-95/min (9) a dzienna częstość rytmu jest wyższa o około 11% wynosząc najczęściej 90-110 / min. (8, [13]). Do­bowa zmienność rytmu jest jednak niższa aż o 45% (7, 8).

Wysiłkowe przyspieszenie częstości akcji przeszczepionego serca sterowane jest po-ziomem amin katecholowych wydzielanych przez rdzeń nadnerczny oraz pozazwojowe za­kończenia nerwowe (2,7,8,9), jakkolwiek nie jest to jedyny jego mechanizm. Na początku wysiłku bowiem powoli, znacznie wolniej niż u osób zdrowych, akcja serca ulega przyspie­szeniu; za względną adekwatność rzutu minutowego do intensywności wysiłku odpowiada głównie zwiększony powrót krwi żylnej i zwiększone ciśnienie napełniania komór (2, [14] ). W następnych fazach wysiłku dalsze przyspieszenie akcji przeszczepionego serca (i wzrost jego kurczliwości) sterowane są głównie poziomem amin katecholowych. Zwiększona wrażliwość przeszczepionego serca katecholaminy tłumaczona jest wzrostem gęstości receptorów beta 1 jak i ich czułości; sugerowany jest tu też znaczący wpływ odruchów wewnątrzsercowych na częstość akcji serca (stymulacja miejscowych mechanoreceptorów w sercu) (2, 8, 9, 14). Nie­mniej maksymalne przyspieszenie akcji przeszczepionego serca wynosi średnio 118-125/min ą 21/min i jest znacząco niższe niż u osób zdrowych (8, 9).

Tak więc z patofizjologicznego punktu widzenia, u większości chorych z przeszczepio­nym sercem można rozpoznać jego niewydolność chronotropową rozumianą jako niemoż­ność osiągnięcia 60 lub 75% maksymalnego przyspieszenia częstości akcji serca z uwzględ­nieniem wieku i płci (4, [15], [16]). Odrębne zagadnienie, nie mające już związku z odnerwieniem serca stanowi niewydolność automatyzmu węzła zatokowego; wyniki badań elektrofizjologicznych wykazują bowiem aż u 60% osób z przeszczepionym sercem upośledzenie funkcji węzła zatokowego, wyrażające się przedłużeniem czasu powrotu rytmu zatokowego lub/i przedłużeniem czasu przewodzenia zatokowo-przedsionkowego ([17][18]); u części z nich po trzech tygodniach wartości tych parametrów ulegają poprawie (18, [19]).

Przyczyny zaburzeń czynności węzła zatokowego w przeszczepionym sercu nie są ostatecznie wyjaśnione; tłumaczy się je zbyt długim okresem niedokrwienia (tj. pomiędzy po­braniem a wszczepieniem serca), urazem chirurgicznym okolicy węzła podczas zabiegu transplan­tacji, zjawiskiem odrzucania, farmakoterapią (beta-blokery, blokery kanału wapnio­wego lub amiodaron) bądź zbyt niską temperaturą kardioplegii (1, 2, 4, 15, 17, [20][21], [22][23][24]). Heinz i wsp. (grupa wiedeńska) na materiale 185 chorych wykazali ewidentne zmniejszanie częstości występowania postymulacyjnej niewydolności węzła zatokowego z każdym rokiem działalności ośrodka; tłumaczą to poprawą organizacji zabiegów i techniki operacyjnej (time dependent factor) (24).

Niewydolność węzła zatokowego nie jest u większości chorych zjawiskiem nieodwra­calnym; wg. obserwacji grupy ze Stanford (20 letnia obserwacja 556 pacjentów) - u połowy chorych ciężka bradykardia ustępuje po 6 miesiącach a u 75% po upływie roku ([25]). W grupie 125 pacjentów zespołu z McGill ([26]), znacząca bradykardia ustępowała u 88% pacjentów po 95 ą 75 dniach, zaś w doniesieniu zespołu z Houston (245 pacjentów) ([27]) - u 56% pacjentów po 3 miesiącach. Monitorowanie holterowskie powtarzane co 3 miesiące po implantacji stymu­latora w materiale grupy z New Castle ([28]) wykazało pewną stymulatorozależność (utrzymywanie się rytmu stymulatorowego pomimo zwolnienia jego częstości) tylko u 3 spo­śród 17 pacjentów; oznacza to ustąpienie potransplantacyjnej niewydolności węzła zatoko­wego aż u 63% pacjentów. Wystąpienie potransplantacyjnej niewydolności węzła zatokowego niesie z sobą poważne problemy.

Pierwszym z nich jest ryzyko nagłego zgonu w mechanizmie asystolii; w materiale cytowanych wyżej autorów ze Stanford wystąpiły dwie takie sytuacje. Mackintosh ([29]) i Grin­stead ([30]) przedstawili zarejestrowane techniką holterowską opisy nagłych zgonów pacjentów z przeszczepionym sercem, u których pogłębiająca się bradykardia zakończyła się całkowitą asystolią. Podkreślane jest, że z niewydolnością węzła zatokowego może często współistnieć całkowita niewydolność wszystkich potencjalnych ognisk rytmów zastępczych (4, 25, 27, 29, 30, [31]).

Drugim problemem związanym z niewydolnością węzła zatokowego u osób z prze­szczepionym sercem są jej wtórne następstwa hemodynamiczne - opóźniające i ogranicza­jące wczesną i dalszą rehabilitację oraz sprawiające, że poprawa sytuacji hemodynamicznej jest mniejsza od spodziewanej (2, 4, 9, 15, 27).

Z przedstawionych powodów, jak również względów ekonomicznych (cytując do­słownie Ellenbogen�a (4)): 'jest rzeczą niemożliwą kontynuować hospitalizację przez szereg miesięcy opierając się na założeniu, że funkcja węzła zatokowego może ewentualnie ulec po­prawie - większość pacjentów ze znaczącą jego niewydolnością otrzymuje na stałe stymulator przed pierwszym wypisaniem ze szpitala'.

W cytowanym wcześniej opracowaniu grupy ze Stanford, 7,4% pacjentów z prze­szczepionym sercem wymagało stałej stymulacji serca (w 90% z powodu różnych postaci nie­wydolności węzła zatokowego) (25); w opracowaniu zaś grupy z Pittsburgh (401 pacjentów) ([32]) - 4,2%, w materiale grupy z McGill (125 pacjentów) (26) - 6,4%, w doniesieniu grupy z Houston (27) - 9,2%, zaś w zestawieniu grupy z Newcastle (154 pacjentów) (28, [33]) odsetek ten wynosił aż 11% i był podobny do podawanego przez zespół z Bostonu (83 pacj.) - 10,8% ([34]).

Analiza aktualnego piśmiennictwa dokonana przez Ellenbogen�a i wsp. (4) wykazuje, że częstość implantacji stymulatora po przeszczepie serca wynosi obecnie 6-23%, a leczenie to wdrażane jest najczęściej w 3 tygodnie po transplantacji, w 70 - 90% z powodu niewydolności węzła zatokowego. Z obserwacji grupy wiedeńskiej (167 pacjentów, w 14% implantacja sty­mulatora) wynika, że wystąpienie niewydolności węzła zatokowego wymagającej stałej stymu­lacji serca nie obciąża rokowania u pacjentów po transplantacji serca (18, 31).

Dobór optymalnej metody stałej stymulacji serca budzi do dziś szereg kontrowersji. Znaczenie hemodynamiczne funkcji przedsionków i prawidłowej synchronizacji częstości przedsionków i komór w przeszczepiony sercu zbadali Midei i wsp. ([35]) i Parry i wsp. (16) dowodząc zmniejszenia rzutu minutowego o 11-14%, obniżenia skurczowego, rozkurczowego i uśrednionego ciśnienia tętniczego odpowiednio o 12,9 i 11% po zmianie trybu stymulacji z przedsionkowej na komorową. Roelke i wsp. zaobserwowali wzrost rzutu z 4,9 do 6,5 l/min w momencie przejścia z rytmu stymulatorowego (VVI) na prawidłowy kardiotopowy; tłumaczą to powrotem naturalnej synchronii przedsionków i komór (34). Bardzo ciekawą jest obserwacja Parry'ego i wsp. (16) doty­cząca efektów synchronizacji funkcji przedsionków dawcy i biorcy; jakkolwiek w warunkach spoczynku nie miała ona istotnego znaczenia, to autorzy wyraźnie zastrzegają, że wyniki te nie mogą być ekstrapolowane na wysiłkową hemodynamikę osób z przeszczepionym sercem, oraz, że wartość funkcji przedsionków biorcy jako naturalnego biologicznego sensora często­ści rytmu nie została dotychczas zbadana.


 

Najczęstszym rodzajem dysfunkcji układu bodźcotwórczo-przewodzącego przeszcze-pionego serca (poza różnego stopnia bradykardią zatokową, bądź rzadziej - wolnym rytmem węzłowym) jest jego niewydolność chronotropowa (4, 6, [36], [37], [38]). Ze względu na rzadkie współistnienie zaburzeń przewodzenia (6) i znikomą szansę wystąpienia ich w przyszłości za pod-stawową metodę stałej stymulacji serca uważa się stymulację przedsionkową z modulowaną częstością (38). Podkreśla się, że implantacja elektrody przedsionkowej w przeszczepionym sercu ze względu na zmienione warunki anatomiczne jest nieco trudniejsza oraz, że częściej dochodzi do dyslokacji (4, 38) i w związku z tym zaleca się stosowanie elektrod o aktywnej fiksacji (34).


 

stymulacja aai-r

Ten rodzaj stymulacji zapewnia synchroniczną pracę przedsionków i komór prze­szczepionego serca oraz dostosowanie częstości rytmu do wysiłkowego zapotrzebowania tle­nowego ustroju (34). Dodatkową zaletą tego trybu stymulacji jest brak elektrody w prawej ko­morze, do której uszkodzenia bądź dyslokacji może dojść podczas kolejnych biopsji (25). Po­siada ona jednak trzy niedogodności: brak wykorzystania naturalnego biosensora jakim jest węzeł zatokowy biorcy, nie zapewnia synchronicznej czynności przedsionków dawcy i biorcy (co może mieć znaczenie podczas wysiłku) oraz nie zabezpiecza przed następstwami zaburzeń przewodzenia, które teoretycznie mogą wystąpić w przyszłości , choćby jako jedno z następstw odrzucenia przeszczepu (2, 22, 36, 37, 38).


stymulacja ddd-r

Jest ona drugim typem stymulacji stosowanym u pacjentów z przeszczepionym sercem ( 24, 27, 34, 38). Posiada wszelkie zalety stymulacji AAI-R, o jedną wadę mniej (zapobiega następ­stwom zaburzeń przewodzenia w wypadku wystąpienia ich w przyszłości) oraz inną wadę wię­cej (potencjalne ryzyko problemów z elektrodą komorową podczas kolejnych biopsji (4, 25). Obie metody (AAI-R i DDD-R) nie wykorzystują naturalnego biosensora jakim jest węzeł za­tokowy biorcy (4); stymulacja DDD-R, jak każdy typ stymulacji w którym komory stymulo­wane są z okolicy koniuszka, poprzez asynchronię pobudzenia zaburza w pewnym stopniu mechanikę skurczu serca ([39][40]) a dodatkowo obciążona jest możliwością wystąpienia wszelkich odmian częstoskurczu stymulatorowego ([41]).

 

stymulacja synchronizująca funkcję przedsionków biorcy i dawcy

Są to najciekawsze - choć jeszcze rzadko stosowane - odmiany stymulacji znajdujące zastosowanie tylko u osób z przeszczepionym sercem. Istotą ich jest synchronizacja funkcji przedsionków biorcy i dawcy dzięki dwóm elektrodom implantowanym do prawych przed-sionków biorcy i dawcy. Obie elektrody można połączyć ze stymulatorem jedno- lub dwuja­mowym.

I. stymulacja AAT.

Obie elektrody przedsionkowe połączone są konektorem 'Y' ze stymulatorem jed­nojamowym pracującym w trybie synchronizacji (SST czyli tu AAT). Szybszy podczas wysiłku rytm przedsionków biorcy wyzwala (trigeruje) impulsy stymulatora, które zostają przesłane elektrodami do obu przedsionków. Stymulacja ta zapewnia idealną synchronię pracy 'starych' i 'nowych' przedsionków oraz umożliwia wykorzystanie najlepszego bio-sensora jakim jest zdrowy i prawidłowo unerwiony węzeł zatokowy serca biorcy ([42][43][44][45]). W przypadku wystąpienia migotania przedsionków w przedsionkach biorcy - można stymulator przeprogramować na ryb pracy AAI-R. Dodatkową, choć niezbyt istotną niedogodnością stymulacji synchronizującej jest nieco szybsze zużywanie baterii stymula­tora; pozostałe wady i zalety - jak w stymulacji AAI-R.

II. dwuprzedsionkowa stymulacja DDD.

Obie elektrody przedsionkowe połączone z typowym stymulatorem dwujamowym (DDD) przy czym w przedsionkowe wejście stymulatora podłączona jest elektroda umiesz­czona w przedsionku biorcy; stymulator programuje się do trybu VDD z najkrótszym jak to tylko możliwe czasem A-V. Naturalny, prawidłowy rytm przedsionków biorcy steruje czę­stością stymulacji przedsionków przeszczepionego serca choć z niewielkim i nieistotnym hemodynamicznie opóźnieniem. W tej odmianie stymulacji synchronizującej łatwe jest pro­gramowanie czułości wielkości impulsu, a w razie wystąpienia migotania przedsionków biorcy tryb VVI - R pozwala na dalsze prowadzenie stymulacji fizjologicznej. Wady i zalety - jak poprzedniego rodzaju stymulacji (4, [46][47][48])

uniwersalny model stymulacji pacjenta po ortotopowym przeszczepieniu serca (4)

Polega on na implantacji dwu elektrod jednobiegunowych (o aktywnej fiksacji) do przedsionków biorcy, połączonych konektorem 'Y' z dwubiegunowym przedsionkowym wej­ściem stymulatora dwujamowego; jedna elektroda komorowa połączona jest z wejściem ko­morowym. Kanał przedsionkowy stymulatora pracuje w trybie synchronizowanym (trigerowanie) zapewniając synchroniczną pracę przedsionków sterowaną prawidłowym ryt­mem węzła zatokowego biorcy. Kanał komorowy stymulatora dwujamowego i elektroda ko­morowa zabezpieczają również możliwość stymulacji komorowej w przypadku wystąpienia zaburzeń przewodzenia przedsionkowo - komorowego. Podkreślić należy, że implantacja elek­trody komorowej u pacjenta z przeszczepionym sercem pociąga za sobą pewne ryzyko spowo­dowania jej uszkodzenia lub dyslokacji podczas kolejnych biopsji (do 15% wg. grupy ze Stan­ford) (25).

Analiza zmian wielkości potencjału wewnątrzsercowego oraz dostępu QT wydają się wcześnie dostarczać cennych informacji o nasilaniu się procesów odrzucania przeszczepionego serca ([49][50][51][52]). Możliwość wczesnego uzyskania tak cennych informacji za pomocą całko­wicie nieinwazyjnych technik stanowi dodatkową zaletę wszystkich odmian stymulacji, w któ­rych jedna z elektrod znajduje się w prawej komorze.

podsumowanie

U kilku - a nawet kilkunastu - procent chorych po ortotopowym przeszczepieniu serca w kilka - kilkanaście tygodni po operacji występuje konieczność zastosowania stałej stymulacji serca. Jakkolwiek u połowy z tych pacjentów zaburzenia pobudliwości (bądź rzadziej występujące bloki A-V) ustępują całkowicie lub w znaczącym stopniu po roku, to jednak wczesne zastosowanie tej metody lecze­nia przyspiesza proces rehabilitacji i zmniejsza ryzyko nagłego zgonu. Stymulacja komorowa nie jest korzystna z hemodynamicznego punktu widzenia oraz obarczona jest blisko 15% ry­zykiem dyslokacji bądź uszkodzenia elektrody komorowej podczas kolejnych biopsji. Najprost­szą i przynoszącą zadowalające wyniki jest stymulacja AAI-R. Ciekawszą jej odmianą, wyko­rzystującą naturalny biosensor - węzeł zatokowy biorcy - jest synchroniczna stymulacja obu prawych przedsionków, choć w praktyce nie jest jeszcze szeroko stosowana.

Zagadnienie hemodynamicznego znaczenia synchronizacji funkcji przedsionków biorcy i dawcy podczas wysiłku oraz ocena trwałości i stabilności rytmu zatokowego przedsionków biorcy wymagają dalszych badań i obserwacji.

Słowa kluczowe: transplantacja serca, niewydolność węzła zatokowego, stymulacja serca.

STRONY DLA PACJENTÓW

[1] Religa Z. Transplantacja serca. W: Zarys Kardiochirurgii PZWL, Warszawa 1993: 292-297

[2] Reitz B. Heart and heart-lung transplantation. W: Braunwald E. red. Heart disease; 18: 521-534

[3] Kriett J.M., Kaye M.P. The Registry of the international society for heart and lung transplantation: eight official report - 1991. Heart Lung Transplant. 1991; 10: 491-498

[4] Ellenboden K.A. Special clinical applications and newer indications for cardiac pacing. W: Ellenboden K.A., Kay G.N., Wilkoff B.L. Clinical cardiac pacing. W.B. Saunders Company; 22: 353-366

[5] Lower R.R., Shumway N.E. Studies on the orthotopic homotransplantation of the canine heart. Surgery Forum; 1960; 11: 18-26

[6] Cataldo R., Olsen S., Freedman R.A. Unusual occurence of A-V block requiring pacemaker implantation late after orthotopic heart transplantation: contrasting presentation to sinus node dysfunction. PACE, 1993; 16 II: 170 (abstr.)

[7] Dąbrowska B., Dąbrowski A. Elektrokardiogram u osób po przeszczepie serca. W: Podręcznik elektrokardiografii. PZWL, Warszawa 1993: 253-255

[8] Pietrucha A., Piwowarska W., Garlicki M., Matysek J., Nessler J., Mroczek-Czarnecka D., Stobierska B., Gackowski A., Dziatkowiak A. Dobowa zmienność rytmu anatomicznie odnerwionego serca po przeszczepie. ESS 1994; 1: 31-36

[9] Rybicki J., Buczkowski B., Malina T., Benbnowska A., Zembala M., Religa Z. Transplantacja serca wczesna rehabilitacja poszpitalna. Kardiol. Pol. 1995; 43:20-26

[10] Mc. Comb J.M., Hawkins T., Parry G., Dark J.H. Reinnervation of the transplanted human heart: scinigraphic assesment. Eur. Heart J. 1994; 15 (suppl.): 3110 (abstr.)

[11] Ramaekers D., Ector H., Aubert A., Vanhaecke J., Van Cleemput J., Van de Werf F. Heart rate variability in heart transplant recipients: evidence of reinnervation. PACE, 1995; 18 II: 12 (abstr.)

[12] Sánez-Vigil M., Toivonen L., Nieminen M.S. Active diurnal period dominance in the development of cardiovascular autonomic control after heart transplantation. PACE, 1995; 18 II: 140 (abstr.)

[13] Piwowarska W., Mroczek - Czarnecka D., Dziatkowiak A., Garlicki M., Nessler J., Czubek U., Pietrucha A., Gackowski A. Sinus node function after pharmacological denervation and after heart transplantation. PACE, 1993; 16 II: 425 (abstr.)

[14] Kavanagh T., Yacoub M.H., Mertens D.J., Kennedy J., Campbell R.B., Sawyer P. Cardiorespiratory responses to excercise training after orthotopic cardiac transplantation. Circulation 1988; 77: 162-171

[15] Pope S.E., Stinson E.B., Daughters G.T., Shroeder J.S., Ingels N.B. Excercise response of the denervated heart in long-term cardiac transplant recipients. Am J. Cardiol. 1980; 46: 213-218

[16] Parry G., Malbut K., Dark J.H., Bexton R.S. Optimal pacing modes after cardiac transplantation: Is synchronisation of recipient and donor atria beneficial? Brit. Heart J. 1992; 68: 195-198

[17] Bexton R.S., Nathan A.W., Hellestrand K.J.,Cory-Pearce R., Spurrell R.A., English T.A., Camm A.J. Sinoatrial function after cardiac transplantation . J. Am. Coll. Cardiol. 1984; 3: 712-723

[18] Heinz G., Hirschl M., Buxbaum P., Laufer G., Gasic S., Laczkovics A. Sinus node dusfunction after orthotopic cardiac transplantation: postoperative incidence and long - term implications. PACE, 1992; 15: 731-737

[19] Jacquet L., Ziady G., Stein K., Griffith B., Armitage J., Hardesty R., Kormos R. Cardiac rhythm disturbances early after orthotopic heart transplantation: Prevalence and clinical importance of the observed abnormalities. J. Am. Cardiol. 1990; 16: 832-837

[20] Blanche C., Czer L.S., Trento A.,Fishbein MK.C., Doan D., Jordan S., Utley C.B. Bradyarrhythmias requiring pacemaker implantation after orthotopic heart transplantation: associacion with rejection. J. Heart. Lung. Transplant 1992; 11: 446-452

[21] Heinz G., Ohner T., Laufer G., Gossinger H., Gasic S., Laczkovics A. Demographic and perioperative factors associated with initial and prolonged sinus node dysfunction after orthotopic heart transplantation: The impact of ischemic time. Transplantation. 1991; 51: 1217-1224

[22] Stolf N., Bacal F., Bocchi E., Fiorelli A., Costa R., Martinelli M., Sosa E., Moreira L.F., Jatene A., Bellotti G., Pileggi F. Indication of pacemaker in the follow - up of heart tranplantation. PACE 1995; 18 II: 101 (abstr.)

[23] Heinz G., Schmid S., Kratochwil Ch., Kreiner G., Siostrzonek P., Grimm M., Laufer G., Gössinger H. Sinus node dysfunction after orthotopic heart transplantation. The Vienna experience 1987 - 1993. Eur. Heart J. 1994; 15 (suppl.): 1034 (abstr.)

[24] Heinz G., Kratochwill Ch., Schmid S., Kreiner G., Siostrzonek P., Pacher R., Grimm M., laufer G., Gössinger H. Sinus node dysfunction after orthotopic heart transplantation: the Vienna experience. PACE, 1994; 17 II: 2057-2063

[25] DiBiase A., Tse T.M., Shnittger I., Wexler L., Stinson E.B., Valantine H.A. Frequency and mechanism of bradycardia in cardiac transplant recipients and need for pacemakers. Am J. Cardiol. 1991; 67: 1385-1389

[26] Smilowitch M., Dunne C., Sirois S., Malcolm I., Sami M., Stewart D.J. Sinus node dysfunction following heart transplantation: Need for permanent pacing? PACE, 1991 II; 14: 264 (abstr.)

[27] Maloney J.D., Ragahvan R., Young J., Milner L., Maloney J.D. Indications for permanent pacing in post transplant patients with relative bradycardia. PACE, 1995; 18 II: 96 (abstr.)

[28] Scott C., Omar I., McComb J.M., Dark J.H., Bexton R.S. Pacemakers in cardiac transplant recipients. PACE, 1991; 14 II: 259 (abstr.)

[29] Mckintosh A.F., Caqrmichael D.J., Wren C., Cory-Pearce R., English T.A. Sinus node function in first three weeks after cardiac transplantation. Br. Heart. J. 1982; 48: 584-588

[30] Grinstead W.C., Smart F.W., Pratt C.M., Weilbaecher D.G., Sekela M.E., Noon G.P., Young J.B. Sudden death caused by bradycardia and asystole in a heart transplant patient with coronary arteriopathy. J. Heart Lung Transplant 1991; 10: 931-936

[31] Heinz G., Kratochwil Ch., Koller J., Grabenwögen M., Laufer G. Survival in patients with sinus node deficiency after orthotopic cardiac transplantation. Eur. Hear J. 1995; 16 (suppl.): 1231 (abstr.)

[32] Miyamoto Y., Curtiss E.I., Kormos R.L., Armitage J.M., Hardesty R.L., Griffith B.P. Bradyarrhythmia after heart transplantation: incidence, time course and outcome. Circulation. 1990; 82 (suppl. 4): 313-317

[33] Scott C.D., Omar I., McComb J.M., Dark J.H., Bexton R.S. Long -term pacing in heart transplant recipients is usually unnecessary. PACE. 1991; 14: 1792-1796

[34] Roelke M., McNamara D., Osswald S., Semigran M., Dec G.W., Harthorne W. Atrial lead stability, pacemaker syndrome and ventriculo - atrial conduction in paced partients following cardiac transplantation. Eur. J.C.P.E., 1994; 2 suppl. 4: 264 (abstr.)

[35] Midei M.G., Baughman K.L., Achuff S.C., Walford G.D., Baumgartner W., Brinker J.A. Is atrial activation beneficial in heart transplant recipients? Am. J. Cardiol. 1990; 16: 1201-1204

[36] Quigg R.J., Rocco M.B., Gauthier D.F., Creager M.A., Hartley L.H., Colucci W.S. Mechanism of the attenuated peak heart rate response to excercise after orthotopic cardiac transplantation. J. Am. Cardiol. 1989; 14: 338-344

[37] Loria K., Salinger M., McDonough T., Frohlich T., Arentzen C. AAIR pacing for sinus node dysfunction after orthotopic heart transplantation: An initial report. J. Heart Transplant. 1988; 7: 380-384

[38] Woodart D.A., Conti J.B., Mills R.M., Williams R.A., Curtis A.B. Atrial pacing in transplant patients - an alternative. PACE, 1995; 18 II: 278 (abstr.)

[39] Kutarski A. Hemodynamiczne następstwa stymulacji prawej komory serca. ESS 1995; 2:168-173

[40] Kutarski A. Stymulacja fizjologiczna - nowe spojrzenie i perspektywy. ESS 1995; 2: 240-245

[41] Markewitz A., Kemkes B.M., Reble B., Osterholzer G., Reichart B., Puricelli C., Feruglio G.A., Sternotti G., Behrenbeck D.W. Particularities of dual chamber pacemaker theraphy in patients after orthotopic heart transplantation. PACE. 1987; 10: 326-332

[42] Kacet S., Molin F., Lacroix D., Prat A., Pol A., Warembourg H., Lekkiefre J. Bipolar atrial triggered pacing to restore normal chronotropic responsiveness in an orthotopic cardiac transplant patient. PACE. 1991; 14: 1444-1447

[43] Markewitz A., Shmoeckel M., Reichenspurner H., Weinhold C., Reichart B. Recipient P-wave-controlled stimulation of the donor atrium: ideal for every patient following orthotopic heart transplantation? PACE, 1993; 16 II: 171 (abstr.)

[44] Molin F., Kacet S., Lacroix D., Warembourg H., Prat A., Lekieffre J. Atrial Triggered Pacing in human orthotopic heart transplant recipients. PACE. 1991; 14 II: 291 (abstr.)

[45] Villafaňe J. Synchronization of recipient and donor atrial activity during atrial arrhythmias in infants after heart transplantation. PACE; 1995: 18 II: 255 (abstr.)

[46] Markewitz A., Osterholzer G., Weinhold C., Kemkes B.M., Feruglio G.A., Recipient P wave synchronized pacing of the donor atrium in heart tranplanted patient: A case study. PACE 1988; 11: 1402-1404

[47] Osterholtzer G., Markewitz M., Authuber M., Keinkes B.M. An example of how to pace a patient with a heatr transplantatied. J. Heart. Transplant. 1988; 7: 23-28

[48] Breedveld R.W., Gelder L.M., Mithell A.G., Peels C.J., Yacoub M., El Gamal M.I.H. Optymised hemodynamics by implantation of a dual chamber pacemaker after heterotropic cardiac transplantation. PACE. 1992; 15: 274-280

[49] Warnecke H., Shüler S., Goetze H-J., Matyheis G., Suthoff U., Müler J., Tietze U., Hetzer R. Noninvasive monitoring of cardiac allograft rejection by intramyocardial electrogram recordings. Circulation 1986; 74 (suppl. 3): 72-76

[50] Grace A.A., Newell S.A., Cary N.R.B. Diagnosis of early cardiac transplant rejection by fall in evoked T wave amplitude measured using an externalized QT driven rate responsive pacemaker. PACE 1975; 14: 1024-1029

[51] Bonnefoy E., Ninet J., Robin J., Leroux F., Boissonat P., Brule P., Champsaur G. Bipolar ontromyocardial electrogram from an implanted telemetric pacemaker for the diagnosis of cardiac allograf rejection Eur.J.C.P.E., 1994; 2 suppl. 4: 265 (abstr.)

[52] Bonnefoy E., Ninet J., Robin J., Leroux F., Boissonat P., Brule P., Champsaur G. Bipolar intra - myocardial electrogram from an implanted telemetric pacemaker for the diagnosis of cardiac allograft rejection. Eur. Heart J. 1994; 15 (suppl.): 1499 (abstr.)

 

Praca opublikowana została w Piśmie Folia Cardiologica (Wydawnictwo Via Medica Gdańsk): Sinus node dysfuncion after orthotopic cardiac transplantation. Andrzej Kutarski. Folia Cardiologica. 1996; vol. 3 (nr 3): 219-228

STRONY DLA PACJENTÓW