Deprecated: file_get_contents(): Passing null to parameter #2 ($use_include_path) of type bool is deprecated in /home/users/drugieserce/public_html/drugieserce.hoste.pl/serce/core/libraries/flat-files.php on line 38
Przećwicz to z sercem -

Przećwicz to z sercem

 

Dlaczego warto ćwiczyć?

Ćwiczenia wzmacniają serce i poprawiają stan układu krążenia, zmniejszając ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.

Ćwiczenia fizyczne relaksują, zmniejszą stres i poprawiają sen, wzmacniają organizm i powodują, że czujesz się młodo.

Ćwiczenia nie zabierają dużo czasu: trzy w tygodniu po 20 minut wystarczy by być w formie.

Odpowiednio dobrane ćwiczenia są korzystne dla każdego, niezależnie od wieku, masy ciała czy współistniejących chorób.

Ćwiczenia fizyczne pomagają obniżyć stężenie związków tłuszczowych (trójglicerydy) we krwi, obniżają poziom cukru u chorego na cukrzycę, podwyższają stężenie "dobrego" cholesterolu (cholesterol HDL)

Dlaczego ćwiczenia fizyczne są potrzebne Twojemu sercu ?

 

Regularne ćwiczenia czynią serce silniejszym. Oznacza to, że Twoje serce jest bardziej wydolne i mniej się męczy.

Ćwiczenia, które wzmacniają serce muszą być związane z dużym wysiłkiem. Są to ćwiczenia, w czasie których musi zwiększyć się znacznie częstotliwość oddychania, tak aby pracujące mięśnie otrzymywały wystarczającą porcję tlenu wraz z krążącą krwią.

Eksperci wciąż znajdują dowody na to, że ćwiczenia są ważnym czynnikiem zapobiegającym chorobom serca iże niewystarczająca aktywność fizyczna możęe być równie szkodliwa jak palenie tytoniu czy wysoki poziom cholesterolu.

Do biegu ...

Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do ćwiczeń, ważne jest aby zaczynać powoli i zwiększać swoją sprawność stopniowo. Jeżeli zaczynasz odczuwać ból lub jesteś zmęczony - nie nadwyrężaj się.

Większość ludzi nie potrzebuje robić żadnych badań przed rozpoczęciem ćwiczeń, ale jeżeli masz jakieś wątpliwości lub masz chorobę serca, wysokie ciśnienie, problemy z kręgosłupem, artretyzm, bóle stawów lub cukrzycę, zapytaj lekarza jaka forma ćwiczeń jest dla Ciebie najlepsza.

Gotowi ...

Przed rozpoczęciem ćwiczeń rób rozgrzewkę (krótki bieg lub rozciąganie). pamiętaj aby nosić luźne, wygodne ubrania i odpowiednie obuwie sportowe.

Start !!

Chodzenie

Chodzenie jest aktywnością, którą ludzie w każdym wieku mogą się cieszyć. Wielu starszym osobom chodzenie pomaga zachować aktywność i pełną sprawność. Chodzenie jest prostą drogą do utrzymania sprawności. Jeśli krok jest żwawy ( kilometr w 10 minut) to chodzenie poprawia wydolność układu krążenia.

Jazda na rowerze

Jeśli chcesz uprawiać szybki i zdrowy sport, zacznij jeździć na rowerze. Rower jest tani w utrzymaniu. Jeżdżenie na rowerze wzmaga Twoją sprawność i wzmacnia mięśnie.

Pływanie

Pływanie jest najlepszą formą ćwiczeń dla wszystkich partii ciała. Pływać może każdy i w każdym wieku. Pływanie jest szczególnie dobre dla osób z nadwagą, w ciąży, cierpiących na bóle kręgosłupa, artretyzm lub z ogólnie niską sprawnością fizyczną.

Wszystko zależy od Ciebie

Nie ma żadnych ograniczeń w wybieraniu sposobu aktywności fizycznej ! Pamiętaj, prawdziwa aktywność to taka, która daje Ci prawdziwą przyjemność. Więc, cokolwiek by to nie było: chodzenie.. jazda na rowerze.. pływanie.. tenis.. piłka nożna.. kometka.. golf.. czy taniec.. wszystko zależy od Ciebie


opr: prof. dr. hab. Barbara Cybulska i prof. dr. hab. Wiktor B. Szostak