Magnez chroni serce
Zainteresowanie wpływem magnezu na serce wzmaga się wraz z doniesieniami o rosnącym niedoborze cennego biopierwiastka w glebie, a co zatem idzie i w pokarmach - głównym jego źródle. Magnez jest bowiem minerałem, od którego zależy rytmiczne bicie serca i sprawnie działający układ sercowo - naczyniowy.
Niedobór magnezu w glebie jest spowodowany skażeniem wody chemikaliami i niewłaściwym nawożeniem.
Skażenie zmniejsza zawartość tego pierwiastka w chłonących go z gleby roślinach pokarmowych – zbożach, warzywach, owocach. Jeśli do tego dołączą się zaburzenia wchłaniania w przebiegu chorób przewodu pokarmowego lub nadmierne wydalanie, (jako efekt stosowania środków odwadniających); zaburzenia hormonalne lub długotrwałe stresy – zagraża nam wysoki deficyt ustrojowy, który może zakłócić pracę serca i krążenie krwi. Świadczy o tym często stwierdzany wysoki niedobór magnezu u osób z zawałem, długoletnim nadciśnieniem tętniczym, czy procesem zapalnym mięśnia sercowego.
Niezbędność magnezu dla organizmu wynika z jego regulacyjnej roli wewnątrzkomórkowej i aktywatora najważniejszych reakcji enzymatyczno – metabolicznych, w tym wyzwalających energię.
Dobowe zapotrzebowanie u zdrowych osób dorosłych na ten kation wynosi 300-400 mg, a jego prawidłowa przemiana jest zależna nie tylko od funkcji przewodu pokarmowego i nerek, ale również od działania wielu hormonów. Zapotrzebowanie na minerał rośnie, jeśli cierpimy na, zaburzenia wchłaniania (np. biegunki), zaburzenia hormonalne, długotrwałe stresy lub stosujemy środki odwadniające.
Objawy niedoboru magnezu mogą się ujawniać nie tylko u ludzi cierpiących na choroby serca, lecz również u zdrowych młodych ludzi.
Minerał bardzo silnie uzależnia przebieg bardzo wielu ważnych procesów fizjologicznych mięśnia sercowego i układu naczyniowego.
Najczęstszym objawem niedoboru magnezu są zaburzenia rytmu serca.
Typowymi skargami pacjentów są wówczas uczucia nierównego i szybkiego bicia serca. Dzieje się tak, gdyż na poziomie komórki mięśnia sercowego, z powodu niedoboru magnezu dochodzi do niestabilności elektrycznej i wtórnie do arytmii. Istnieją nawet doniesienia o groźnych dla życia arytmiach komorowych sprowokowanych jedynie samym niedoborem magnezu.
Niedobór magnezu może powodować nadciśnienie tętnicze.
Magnez ma bowiem duży udział w regulowaniu napływu wapnia do komórek mięśni serca. Jest jego antagonistą i hamuje zbyt duży napływ wapnia. Zapobiega to zbyt silnym skurczom serca i tym samym nadciśnieniu. Magnez hamuje napływ wapnia do komórek mięśnia sercowego, podobnie, jak blokery kanału wapniowego - silnie działające leki.
Niedobór magnezu powoduje również skurcz mięśniówki naczyń wieńcowych, co zmniejsza ich światło i zmniejsza ukrwienie mięśnia sercowego. Pacjenci skarżą się na bóle w klatce piersiowej o typowym charakterze i lokalizacji, jak dla choroby wieńcowej, choć przyczyną nie są zmiany miażdżycowe w naczyniach, lecz ich skurcz odwracalny po uzupełnieniu magnezu.
Podkreślenia wymaga również zaburzona sylwetka psychiczna osób z niedoborem magnezu.
Osoby te mają zaburzenia emocjonalne, stany lękowe i skłonność do depresji. Klasycznym zespołem łącznie występujących ww. objawów jest zespół Barlowa, którego podstawową składową jest wypadanie płatka zastawki mitralnej serca, stwierdzane badaniem USG u ok. 15% populacji. Objawy te (bardzo dokuczliwe dla pacjenta) ustępują samoistnie po uzupełnieniu niedoboru magnezu.
MAGNEZ - Magnesium
Rola w organiźmie:
- przywraca równowagę psychiczną,
- reguluje równowagę wapniową,
- wzmaga reakcje obronne organizmu,
- wzmacnia układ sercowo-naczyniowy,
- działa przeciwstresowo, działa przeciwzapalnie,
- obniża poziom cholesterolu,
- reguluje pracę przewodu pokarmowego.
Objawy niedoboru:
- poranne zmęczenie nawet po wielu godzinach snu, bezsenność, koszmary,
- arytmia serca,
- bóle stawów, dziąseł, zębów,
- mrowienie w kończynach,
- utrata równowagi, zawroty głowy,
- łamliwość paznokci, osłabienie układu odpornościowego.