Flebografia
Flebografia
Flebografia
Jest to radiologiczne badanie naczyń żylnych (najczęściej kończyn dolnych) po podaniu kontrastu bezpośrednio do naczynia żylnego. Wykonuje się je przy podejrzeniach zakrzepów w naczyniach żył kończyn dolnych, przy żylakach podudzi.
Flebografia jest badaniem inwazyjnym. Zostaniesz na nie skierowana, gdy wyniki ultrasonografii będą niejednoznaczne lub jeśli musisz przebyć operację - wówczas konieczne jest dokładne obrazowanie układu żylnego. Badanie przeprowadza się także w przypadkach nawrotowych zmian żylakowych po operacjach.
Flebografia polega na podaniu środka kontrastowego do żyły udowej albo stopy lub żył ramiennych, ia następnie oglądaniu dróg, którymi się on rozprzestrzenia.
Są dwa rodzaje flebografii: wstępująca i zstępująca.
Flebografia wstępująca
Przeprowadza się ją w celu zdiagnozowania zakrzepicy żył głębokich. Do żyły na grzbiecie stopy lekarz wstrzykuje ci środek cieniujący, który kieruje się do układu żył głębokich. Aby uwidocznić żyły głębokie kończyn dolnych, na wysokości połowy goleni zakłada opaskę uciskową lub ustawia cię w pozycji stojącej na uchylnym stole. Nie da się jednak w ten sposób zbadać żył biodrowych wewnętrznych ani żył głębokich uda.
Flebografia zstępująca
Służy do zobrazowania refluksu żylnego czyli cofania się krwi w układzie powierzchownym i głębokim oraz ustalenie miejsc przecieku: z miednicy do kończyn dolnych oraz z układu głębokiego do powierzchownego. Przy jego pomocy można także oglądać położenie i morfologię zastawek żylnych.
Podczas tego badania leżysz na uchylnym stole ustawionym niemal pionowo. Lekarz wprowadza kaniulę czyli specjalną igłę do wkłuwania do żyły ramiennej, żyły udowej lub podkolanowej, a następnie wstrzykuje środek cieniujący. W badaniu ocenia się wydolność żył głębokich oraz połączeń układów głębokiego i powierzchownego.
Więcej - Przewlekłe zapalenie żył (PZŻ)
www.stskrakow.lap.pl/